Dikili Hakkında

Doğası, denizi ve termal kaynakları ile ünlü şirin ve sakin tatil beldesi Dikili

Güneşi, eski çağlara uzanan tarihi, masmavi denizi, 40 kilometrelik müthiş kumsalı, verimli ovaları ve yüzyıllardır şifa dağıtan termal kaynakları ve kaplıcalarıyla doğanın tüm zenginliklerini bir arada sunduğu eşsiz bir coğrafyada yer almaktadır.

İzmir'in Kuzey Ege kıyısındaki ilçesi Dikili, karşı komşusu Midilli Adası ile aynı denizi paylaşmakta olup Ayvalık, Bergama ve Aliağa komşu ilçelerdir.

Mükemmel kıyıları, termal kaynakları, bereketli toprakları, güzel iklimi ile Dikili birçok kültüre ev sahipliği yapmış bir turizm hazinesidir. Dikili, aynı zamanda gerek coğrafi konumu, tarihsel ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği, gerekse daha alışılmış deniz kum güneş temelli kitle turizmine yönelik altyapısı ile geniş bir turizm spektrumuna sahiptir..

Dikili’de dilerseniz kendinizi Ege’nin masmavi sularına bırakıp serinleyebilir, dilerseniz jeotermal kaynaklardan elde edilen sıcak sularda, yılın 12 ayı termal tedavi imkânlarına ulaşabilirsiniz. Sunduğu olanaklarıyla her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlayan Dikili, festivalleri ve kültür-sanat yaşamı ile Ege'de aydınlığın simgesi olmuştur...

Dikili’nin ara sokaklarında varlığını sürdürmeyi başarmış eski Rum evleri, birlikte yaşamın ve kültürel kaynaşmanın izlerini günümüze taşımıştır.

Karadağ’da yemyeşil tepeler arasında bizi bekleyen sürpriz; Volkanik Karagöl. Yaklaşık üç bin bitki çeşidinin yarattığı renk cümbüşü ile ziyaretçilerine keyif veren Atatürk Botanik Bahçesi, güzelliği ve zenginliği ile dünya literatürüne girmiştir.

Nebiler’deki Şelale, yaşlı ağaçlar ve mağara Dikili’nin görülmeye değer doğa güzelliklerindendir.

Dikili ve çevresindeki jeotermal kaynaklar, termal tedavinin yanı sıra seracılıkta yaygın olarak kullanılmaktadır. Dikili ilçesi sınırları dahilinde bulunan jeotermal kaynaklar, ilçe ve ülke turizmine "sağlık ve termal turizmi" açısından büyük katkı sağlamaktadır. Dikili; kesintisiz 20 km. ve toplam 40 km. uzunluğunda sahil şeridine sahiptir. Dikili sahil şeridi, bakir koylar ve mavi bayraklı plajlara sahip olup; Türkiye'de jeotermal enerji ile denizin bu kadar iç içe olduğu başka bir yerleşim birimi bulunmamaktadır. Termal tedavi özellikle romatizma, kireçlenme, cilt ve böbrek taşı hastalıklarında önerilmektedir.

Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin en büyük seraları Dikili’dedir. Jeotermal kaynaklardan elde edilen termal suyun, sulama ve ısıtmada kullanıldığı seralarda üretilen tonlarca California Wonder türü biber, domates ve lezzetli salatalık dünyaya dağıtılmaktadır.

Ege ve Akdeniz mutfağının nefis lezzetler içeren deniz ürünleri ve sağlıklı yaşam sunan Ege yemekleri, Dikili’nin restoranlarında sizin için hazırlanıyor. Dalında barış, yağında sağlık sunan zeytin, Dikili’nin sembol ürünüdür. Geleneksel üretim yöntemlerinden modern üretim tekniklerine geçmeyi başarmış Dikili, Akdeniz insanının sağlıklı ve uzun yaşamasının sırrı olan zeytini ve zeytinyağını üretip, dünyaya yıllarca lezzet ve sağlık sunmuştur.

Günlük bot turları ile sizi yeşil ile mavinin iç içe geçtiği eşsiz koylarla buluşturuyor. Günlük turlarla Dikili’nin eşsiz koylarına ulaşabilirsiniz. Yörük kadınlarının acılarını, sevinçlerini, düşlerini ilmek ilmek işlediği halı, kilim ve heybelerle tüm dünyada haklı olarak ün kazanan Yağcıbedir Halıları, Kocaoba, Mazılı, Samanlık ve Çağlan Köylerinde el tezgâhlarında doğal kök boya kullanılarak üretilmektedir.

Bademli, Dikili'nin güneybatısında deniz kenarında bulunan, denize uzanan zeytin ağaçlarıyla kaplı sahilleri, yeşil ile mavinin buluştuğu doğa güzellikleriyle doğal bir liman konumunda bulunan ve ayrıca hemen yanı başındaki Yahşibey Köyü ile birlikte Ege Bölgesi'nin seçkin köylerinden birisidir.

Dünyanın en büyük ve kaliteli granit kaynakları Dikili’dedir. Avrupa’nın büyük kentlerinin yolları granit taşlı olup, Dikili’miz estetik ve sanatsal değer taşıyan granit heykeller ile süslüdür.

Karşı kıyısındaki Yunan adası Midilli ile kurduğu dostluk ilişkileri sayesinde Barış kenti olarak anılan Dikili, her yaz geleneksel olarak düzenlediği Barış ve Demokrasi Şenlikleri ile tüm dünyaya barış dileklerini duyurmaktadır. Uzun yıllardır düzenlenmekte olan Dikili Barış ve Demokrasi Şenliklerine sayısız aydın ve sanatçının yanı sıra dostluk içinde yaşadığı komşusu Midilli Adasından gelen konuklar da katılmaktadır.

Muhteşem denizi, tertemiz kumsallarında tatil keyfini hissettirecek günleri ile Dikili Su Evleri sizleri bekliyor.